A görény vadásztatása
A vadászgörényt az ember kb. i.e. IV. század óta tartja és használja vadászatra. Manapság a „hobbygörényezés” az elterjedtebb, de a napjainkban megjelenő egyre több kis- és középgazdaságokban, illetve biogazdaságokban vagy olyan helyeken, ahol a mérgezés nem megoldható, felmerül az igény a vadászgörénnyel való patkányírtásra. Görénnyel vadászhatunk: patkányra, mezei hörcsögre, üregi nyúlra és pézsmára. A vadászatra használt nőstények fél kiló körüliek, velük vadászhatunk patkányra, hörcsögre és üregi nyúlra egyaránt. A hímek jóval nagyobbak a nőstényeknél, tömegük egy nőstény tömegének két-háromszorosát is elérheti, velük főként üregi nyúlra és pézsmára vadászhatunk.
A vadászatra használt görényeket szigorúan szelektálni kell, kicsinek, vékonynak kell lennie, hogy elférjen a rágcsáló kotorékában. Görényünket már kölyökkorban meg kell tanítani egy hívóhangra, amire feltétel nélkül visszajön, különben könnyen elveszthetjük a vadászat során. Egyesek már a választási kölyköket elkezdik tanítani ölni. Ilyenkor a megfelelő trenír állat az egér. A zsákmány menekülése az, ami kiváltja a kölyök vadászgörény ragadozóösztönét, majd az egér védekezése ösztönzi a görényt a zsákmány megölésére. A fiatal görényeket 3-4 hónapos korban már munkára lehet fogni. Eleinte egér, fiatal patkány vagy hörcsög a megfelelő, amikor már gond nélkül megöli ellenfelét, akkor bevadászhatjuk. Ez történhet élesben, patkányirtás közben, vagy idomítóketrecben, amit magunk is elkészíthetünk.
Patkányirtás:
Görénnyel való patkányírtás előtt a legfontosabb megérdeklődni, hogy mérgeztek-e az utóbbi időben. Különösen a húsba kevert patkánymérgek a veszélyesek, mert azt a görény közvetlenül is felveheti. Patkányozásra legjobb, ha görénnyel összeszoktatott kutyákat is használunk. A kutyák dolga, hogy jelezzék otthon van-e a patkányvár lakója, illetve a görény által kiugrasztott patkányokat megfogják, övék a látványosabb, föld feletti munka. A görény a járatokból kiugrasztja a bent tartózkodókat, illetve ha utoléri a kotorékban megöli. Patkányozásra kemény, edzett görényeket érdemes vinni, mert a lyukban megszorított hatalmas patkányok keményen védekeznek, és csúnya sebeket tudnak ejteni a görényeken. Minden vadászat után nézzük át a vadászgörény bundáját, az esetleges élősködőket távolítsuk el, a sebeket fertőtlenítsük.
Hörcsög vadászat:
A mezei hörcsög főként gabona-és lucernatáblákban fordul elő. A 4-5 évente jelentkező hörcsög gradáció idején ezek az állatok nagy károkat okoznak főként kis- és középgazdaságokban, ahol a mérgezés nem megoldható. Itt is, mint a patkányozásnál, a hörcsögvár felkutatására használhatunk kutyát. Hörcsög vadászatára leginkább nőstényeket használunk, de a kisebb hímek is használhatók. A hörcsög igen agresszív állat, járataiban megszorítva keményen védekezik az őt támadó vadászgörény ellen. Azonban egy edzett, fogós vadászgörénynek nem jelenthet gondot.
Üregi nyúl vadászat:
Üregi nyúl vadászatnál, a görényt összeszoktathatjuk nyúlvadászatra alkalmas solymászmadarakkal. Ebben az esetben figyelnünk kell a görényre, ha kijön a kotorékból, a madár nehogy véletlenül őt fogja meg. Emellett hajtathatunk puskás vadászoknak, illetve használhatunk takaróhálókat vagy csőcsapdákat. Továbbá szükségünk van „csengőkre”, melyet a görény nyakába akasztunk, ennek hangja készteti menekülésre a nyulat. A „csengőt” valami rugalmas anyaggal rögzítsük a görény nyakára, ha véletlenül elakadna a kotorékban, könnyedén ki tudjon bújni belőle, éppen ezért mindenképpen többet vigyünk belőle, ha görényünk elhagyja, legyen másik. Ez azonban havas időben mikor a nyúlvadászat szezonja van, könnyen eltömődhet és így használhatatlan. Legbiztosabb módszer a megfelelő vadászállat kiválasztása.
Pézsma vadászata:
A pézsma élőhelye: lassú folyású folyók, patakok, holtágak. A pézsmavárnak általában 2 kijárata van, egy föld feletti, amit kutyákkal érdemes felkutatni, egy pedig a víz alá vezet, a vadászat első lépéseként ezt kell letakarni egy kisebb varsával. A pézsma a vadászgörény legkeményebb ellenfele. A kifejlett egyedek 1,5 kiló körüliek, a lyukban megszorítva igen harciasak, keményen védekeznek és a gyengébb vadászgörényt akár meg is ölhetik. Éppen ezért pézsmára csak hímgörénnyel vadásszunk, ezeket is párban engedjük. Pézsmavadászatra a legalkalmasabbak a vadkeresztezések, de csak abban az esetben, ha hívásra visszajönnek, különben könnyen elhagyhatjuk őket a dús aljnövényzetben. Optimális esetben a görények egyből a víz alatt elhelyezett varsába ugrasztják a pézsmát.
Ajánlott irodalom: Vén Zoltán - A görényezés rejtelmeiről... című könyve
Írta: Mészáros Zoltán
Forrás: Vén Zoltán - A vadászgörény tartása, tenyésztése, vadásztatása
|